Prawo autorskie: <a href='https://pl.123rf.com/profile_vladru'>vladru / 123RF Zdjęcie Seryjne</a>

Certyfikat Kompetencji Zawodowej

GODZINY OTWARCIA:

PN: WT: ŚR: CZW: PT: SOB: NDZ:

8:00 - 18:00

8:00 - 18:00

8:00 - 18:00

8:00 - 18:00

8:00 - 18:00

po uzg. tel.

po uzg. tel.

RZECZOZNAWCA SAMOCHODOWY

MACIEJ STAWICKI

06-400 CIECHANÓW

UL. JASNA 29

NIP 566 187 80 44

E-MAIL: BIURO@STAWICKI-RZECZOZNAWCA.PL TELEFON: 795 534 405

Rzeczoznawca Samochodowy

Rzeczoznawca Samochodowy nr: RS 001632

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order

22 października 2021
W swojej pracy kiedy odwiedzam swoich klientów, często pytają mnie oni czy trudno jest
12 sierpnia 2020
W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu zabytkowego stało się bardzo popularne i atrakcyjne. Pomijając podstawowe
22 października 2021
Jak zostać Rzeczoznawcą Samochodowym

W swojej pracy kiedy odwiedzam swoich klientów, często pytają mnie oni czy trudno jest zostać rzeczoznawcą samochodowym. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bo to zależy od wielu czynników. Może nie jest to trudne w takim ścisłym znaczeniu tego słowa ale na pewno nie jest to praca dla każdego. Nie wystarczy być fanem motoryzacji. Dlaczego? Dlatego, że aby uzyskać certyfikat rzeczoznawcy samochodowego trzeba zdać egzamin państwowy, obejmujący dość szeroki materiał, który jest w wielu zagadnieniach bardzo szczegółowy. Ale do rzeczy. Jakie wymagania musi spełniać kandydat na rzeczoznawcę? Wymagania zawarte są w art. 79b ustawy "Prawo o ruchu drogowym", a więc rzeczoznawcą samochodowym może zostać osoba która:

 

- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;

- posiada co najmniej 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;

- posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;

- nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;

- posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę  akredytowaną w polskim systemie akredytacji;

- została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

 

Tyle w torii a teraz konkrety. Wykształcenia chyba nie trzeba specjalnie omawiać więc przejdziemy dalej. Dwuletnia praktyka zawodowa w dziedzinie związanej z motoryzacją. Oczywiście chodzi o pracę związaną jakby pośrednio z tym, czym po uzyskaniu uprawnień rzeczoznawca samochodowy będzie się zajmował. Może to być, np. praca jako doradca serwisowy, likwidator szkód komunikacyjnych, diagnosta w stacji kontroli pojazdów czy nawet mechanik samochodowy. Ale np. praca w myjni samochodowej już nie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że osoby posiadające wykształcenie wyższe na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej nie muszą spełniać wymogu związanego z praktyką zawodową. 

Najważniejszym i najtrudniejszym punktem jest uzyskanie certyfikatu rzeczoznawcy samochodowego. W Polsce są 3 jednostki certyfikujące. Są to SRTSiRD czyli "Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego" , "TuvPol", oraz najstarsza i moim zdaniem najbardziej prestiżowa jednostka "PZMot" czyli Polski Związek Motorowy. Żeby uzyskać certyfikat rzeczoznawcy samochodowego należy przejść przez proces rekrutacji w wybranej jednostce certyfikującej po czym zdać egzamin państwowy, który jak wcześniej wspomniałem jest dosyć trudny. Szerzej o procesie certyfikacji oraz o egzaminie opowiem w następnym artykule.

Po uzyskaniu certyfikatu oraz spełnieniu pozostałych wymagań należy wystąpić z wnioskiem do Ministra Infrastruktury o wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych Ministerstwa. Ale to już jedynie formalność. I to tyle. Po wpisaniu na listę Ministerstwa można rozpocząć pracę jako  certyfikowany rzeczoznawca samochodowy z nadanym przez Ministerstwo numerem RS. Tylko tyle i aż tyle. Cały proces od rozpoczęcia do uzyskania uprawnień trwa około 1 roku. Jeśli chodzi o koszty jakie trzeba ponieść to również zależy od posiadanej przez nas wiedzy i koniecznych kursów jakie będziemy musieli ukończyć. Sam egzamin jest dosyć tani i kosztuje około 2 tysięcy zł jednak jest on naprawdę trudny i szczegółowy dlatego warto się "zaopatrzyć" w pokaźnych rozmiarów wiedzę a tej niestety nikt za darmo nie przekaże. Istnieją specjalne kursy przygotowawcze do zdania egzaminu na rzeczoznawcę samochodowego jednak ich koszty sięgają nawet 20 tysięcy złotych. Jeżeli jednak nigdy nie pracowaliśmy przy jakimś rzeczoznawcy np. jako jego asystent to bez takich kursów raczej się nie obejdzie.

Aktualności

biuro@stawicki-rzeczoznawca.pl

+48 795 534 405

22 października 2021
W swojej pracy kiedy odwiedzam swoich klientów, często pytają mnie oni czy trudno jest
12 sierpnia 2020
W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu zabytkowego stało się bardzo popularne i atrakcyjne. Pomijając podstawowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi